Келихи і декантери для коньяку

01.10.2015

Келихи і декантери для коньяку

Створення чудового алкогольного напою, такого як коньяк, — це, безсумнівно, велике мистецтво, яке потребує довгих років досліджень і багатого досвіду. Однак уміння правильно дегустувати, пити і зберігати коньяк — це не менше мистецтво, ніж його приготування. Коньяк є напоєм, який необхідно не просто поглинати, а розуміти, цінувати і любити. Тому протягом довгих років експерти займалися пошуками найкращої посуду для коньяку і нарешті прийшли до єдиної думки.

Коньячні келихи


Традиційні келихи для коньяку — це так звані снифтеры, назва яких походить від англійського слова «нюхати» — «нюхати». Експерти, створюючи келихи під коньяк, виходили саме з ароматичних особливостей коньяку. Снифтер, як правило, являє собою кулястий келих на низькій ніжці, що звужується догори, виготовлений з прозорого і гладкого скла або кришталю. Такі келихи для коньяку увійшли в ужиток вже досить давно, приблизно в XVI столітті.

Келихи під коньяк снифтеры здатні максимально повно передавати дегустатору всі позитивні якості напою, вони допомагають коньяку розкритися. Снифтер дуже зручний, обхоплюють його долонею, просовуючи ніжку між пальцями. Як відомо, велика частина коньячних відтінків зосереджена в ароматі напою, тому верхня частина снифтера трохи заужена, що дозволяє повною мірою відчути ароматичні складові напою і його терпке пахощі в долоні.

На протязі довгого часу кулясті снифтеры залишалися єдино прийнятними келихи для коньяку, однак час вніс свої корективи. І сьогодні можна спостерігати тенденцію переходу до дещо іншого виду келихів. Інші келихи під коньяк — це судини, які за своєю формою нагадують ліру або відкривається тюльпан. Такі келихи характеризуються більш високою ніжкою і невеликим звуженням ближче до верхньої частини. Як можна здогадатися, такий келих не здатний концентрувати всередині себе всі відтінки аромату напою, як снифтер. Тому в тюльпанообразной келих прийнято наливати молоді коньяки з витримкою 2-4 роки, так як їм властивий більш різкий аромат. Коли Ви п’єте молодий коньяк, то вдих перших ароматів не приносить особливого задоволення, тому їх не за ніж утримувати на поверхні.


Келихи для коньяку відрізняються один від одного не тільки за формою, але і по місткості. Обсяг посуду залежить від сорту напою, для якого її припускають використовувати. Наприклад, коньячні келихи найменшого обсягу — 150 мл — використовують для дегустації коньяків, а коньячні келихи середнього розміру — від 150 до 300 мл — є найбільш поширеними судинами в колі всіх поціновувачів коньяку. У знак поваги до старих дорогих напоїв справжні гурмани використовують великі келихи, обсяг яких досягає 300 — 700 мл.

У колі експертів діє одне загальне правило вибору келихів для коньяку: чим більше витримка напою, тим більше за обсягом має бути келих і більше звуженою повинна бути його верхня частина. Тобто чим більше в коньяку спиртуозності, тим ширше повинен бути горлечко келиха. І навпаки.

При виборі келихів також необхідно не забувати, що якими б не були форма і об’єм посудини, його слід заповнювати до рівня самої широкої частини, а не до самих країв.


Келихи для коньяку бувають абсолютно різними за своїм ціновим особливостей: доступні скляні, елітні кришталеві, дорогі брендові. Як відомо, на ринку в даний час існують два «скляних гіганта», які займаються створенням посуду на будь-який смак: австрійська компанія Riedel з 250-річною історією і підприємство Spiegelau, засноване аж у 1521 році. До речі, саме фахівці Riedel після декількох років вивчення характеру коньяку стали одними з перших, хто наполягав на використанні тюльпаноподібних келихів.

Чого тільки не придумують сучасні виробники скляних виробів! Наприклад, були створені спеціальні келихи під коньяк, оснащені особливими пристроями підігріву. Як кажуть професіонали, перед вживанням коньяку його необхідно підігріти. Однак підігрівати благородний напій слід виключно теплом долоні — про це варто пам’ятати завжди.

Ексклюзивні, зроблені під замовлення келихи можуть коштувати шалені гроші, іноді їх вартість сягає кількох тисяч доларів. Коньячні келихи, з яких колись пили відомі люди, виставляють на аукціонах, їх ціни деколи досягають 40-70 тисяч євро. Зрозуміло, купувати келихи за величезні гроші необов’язково, необхідно лише грамотно підібрати форму і об’єм посудини, адже правильні келихи — це дуже важливий елемент у мистецтві вживання благородних напоїв.

Декантери для коньяку


Ще одним незамінним інструментом для коньяку служить так званий декантер, тобто спеціальний скляний графін, призначений для декантації (звільнення від осаду) і подачі вина. Декантер для вина існує вже протягом декількох століть, проте спочатку високо цінувалися графини, щедро прикрашені дорогоцінними матеріалами. І тільки в XX столітті люди почали помічати привабливі особливості мінімалізму. Розкішні графини поступилися місцем декантерам, аскетичний спосіб яких повинен підкреслити лише природні особливості напою. Декантер для вина, як і декантер для вина, — це справа смаку. Кожен гурман може купити декантер, який йому більше до смаку. Ну чи по кишені.

Для того щоб купити декантер, що найбільш підходить саме Вашій напою, необхідно знати дві основні мети декантації. По-перше, це звільнення напою від осаду, а по-друге, додаткова аерація (природне насичення киснем). Саме ці нюанси і визначають створення різних декантерів.

На сьогоднішній день існують тисячі різних декантерів для коньяку, однак, по суті, можна виділити два основних типи даних графинів. Всі інші варіанти — це усього лише різновиду цих двох типів.


Перший вид декантера — це посудина з широкою нижньою частиною і горлечком у формі воронки, призначений для молодих коньяків. В цьому випадку велику роль відіграє площа дотику переливаемого коньяку з повітрям: чим більша, тим краще коньяк насичується киснем, і тим сильніше проявляються смак і аромат напою. Ще одне важливе правило, яке варто враховувати: коньяк краще всього аерується, якщо його рівень знаходиться трохи нижче самої широкої частини декантера.

Якщо ж у Вас в колекції є благородний старий коньяк, який не потребує додаткового «розкритті», але може містити осад, то Вам варто купити декантер другого типу. Такий графин відрізняється вузькою формою, а нижня частина декантера, як правило, куляста.

Декантери також сильно розрізняються за ціною. Вона залежить від використовуваних матеріалів (скляні, кришталеві, з додаванням барію, срібла, з обробкою і декорацією), від відомого імені виробника і т. д. Середня ціна досить непоганого декантера становить близько 50 — 60 доларів, а найвибагливіші гурмани можуть купити декантер. наприклад, за 1 000 доларів. Дорогі декантери виробник прикрашає елементами срібла, золота, мельхіору, декоративними ручками, кришками і т. д. Ні в якому разі на декантере не повинні бути дерев’яні або керамічні вставки, які негативним чином позначаються на стані напою. Головне правило усіх виробників декантерів: зробити свій товар максимально прозорим, щоб присутні декоративні елементи не закривали краси самого напою, перелитого в посудину.

Питання про необхідність декантера в домашніх умовах можна обговорювати нескінченно. Звичайно, я не можу сказати, що декантер будинку відноситься до предметів першої необхідності, таких як келихи, але його наявність тільки вітається. Якщо Ви віддаєте перевагу пити свій улюблений коньяк за всіма правилами, то раджу Вам купити декантер і підібрати відповідні келихи. Наше життя сповнена насолод, просто потрібно вміти їх отримувати!

Показані Спиртні напої 1 — 50 740:

Короткий опис статті: келихи під коньяк

Джерело: Келихи і декантери для коньяку

Келихи і декантери для коньяку Келихи і декантери для коньяку Створення чудового алкогольного напою, такого як коньяк, — це, безсумнівно, велике мистецтво, яке потребує довгих років досліджень і багатого досвіду.

Також ви можете прочитати