Торти з мастики

Кришталева посуд. Кришталь, кришталеві келихи, посуд з кришталю, Гусь-Хрустальний, властивості кришталю.

02.10.2015

Кришталева посуд.


Посуд з кришталю була показником розкоші в усі попередні епохи. У часи Середньовіччя багаті люди прикрашали свої столи кришталевими кубками та чашами. В епоху СРСР всі поважаючі себе господині обзаводилися кришталевим посудом. Жоден званий обід не обходився без звитяжця на світлі кришталевого келиха, кришталевої вази або чаші. Крім того, кришталь вважався ідеальним варіантом вкладення матеріальних коштів.

Зараз ситуація, звичайно, сильно змінилася. Кришталева посуд втратила колишню значимість і шану серед населення. Крім того, у кришталю з’явилося безліч суперників із сучасних видів скла. Але він все ще користується заслуженим визнанням на урочистих прийомах і світських раутах, а найбільш досвідчені персони використовують кришталеві келихи у себе вдома без усяких приводів, коли їм просто хочеться створити атмосферу величності і феєричності.

Кришталева посуд має вагомі естетичні переваги навіть перед сучасною посудом з самого незвичайного скла. Кришталь протягом довгих століть притягує погляди і завойовує серця споживачів завдяки своїй вражаючою прозорості, блискучої поверхні, здатність заломлювати світло і передавати найдрібніші відтінки кольору напоїв. Краса кришталевого посуду дозволяє їй залишатися популярною і в XXI столітті.

Властивості кришталю


Кришталь — це одна з різновидів скла, відрізняється від інших видів наявністю у складі оксидів срібла, барію, цинку або свинцю. Кришталем вважається біле скло, яке містить не менше 16% оксидів цих металів. Якщо вміст барію, свинцю, срібла не досягає цієї норми, скло розцінюється як кристалин.

Властивостями кришталю, які виділяють його на тлі інших видів скла, є підвищена щільність, тяжкість навіть при наявності тонких стінок посуду, незвичайна прозорість, блиск, светопреломляемость з ефектом веселки, низька термостійкість, яскравий мелодійний дзвін, удавана крихкість і неповторна краса.

Якість кришталевого посуду в обов’язковому порядку звіряється з вимогами ГОСТ 30407-96.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ: не МОЖНА ДОВГО ЗБЕРІГАТИ В ПОСУДІ З КРИШТАЛЮ ЇЖУ І НАПОЇ: ВАЖКИЙ МЕТАЛ СВИНЕЦЬ МОЖЕ ПРОНИКНУТИ В ПРОДУКТИ, А ПОТІМ І У ВАШ ОРГАНІЗМ!

Види кришталю


1. Процентний вміст оксиду свинцю впливає на якість кришталю. Згідно з Держстандартом (ДСТУ 24315-80), матеріал.

 • містить не менше 10% свинцю, барію або цинку, визнається кришталевим склом ;
 • містить від 18 до 24% оксиду свинцю — іменується малосвинцовым кришталем ;
 • має в своєму складі від 24 до 30% оксидів свинцю — вважається дорогим свинцевим кришталем ;
 • містить більше 30% оксиду металу — елітним высокосвинцовым кришталем .

2. Згідно європейської класифікації, матеріал.

 • містить від 1 до 15% оксиду свинцю, — це кристалин ;
 • від 16 до 23% — кришталь ;
 • від 24 до 30% — свинцевий кришталь .

3. Далі, виділяють різні види кришталю в залежності від речовин, що входять до його складу.

 • гірський кришталь — кварц (природний кришталь), не містить жодних домішок;
 • свинцевий кришталь — що містить оксид свинцю;
 • барієвий кришталь — що включає в свій склад оксиди барію;
 • богемський кришталь — має у складі калієво-кальцієве скло замість оксидів свинцю або барію.

Історія кришталю


Кришталь винайшов англієць Георг Равенскрофт в XVII столітті. Спочатку розробник нового виду скла отримав патент на виробництво крісталіна, і лише в 1976 році вперше було вироблено так називане «алмазне скло» — відомий нам кришталь. До кришталю популярністю користувалося тугоплавке скло, що містить кремній і деревну золу. Георг Равенскрофт замінив кремній на чистий пісок і ввів свинець для запуску хімічної реакції — так з’явився кришталь.

Своє остаточне назва винайдений англійцем скло придбало за дивовижну схожість з кварцом (гірським кришталем).

Але активне виробництво «алмазного скла» початку зовсім не Англія, а цінує все прекрасне Франція. Французька мануфактура «Вонеш-Баккара», зробила кришталь надбанням усього світу, функціонує і в даний час.


У нашій країні найбільшою популярністю користуються сувеніри і посуд з кришталю, що випускаються в місті з промовистою назвою Гусь-Хрустальний. Продукція Гусевський Кришталевого заводу не раз завойовувала лідерські позиції і вищі нагороди на міжнародних виставках.

Світового визнання домоглася кришталева посуд, що випускається Чехією, Німеччиною, Румунією, Болгарією та Австрією. До речі, в Болгарії проводиться модний сьогодні гладкий негранений кришталь.

Виробництво кришталевого посуду


Посуд з кришталю може здійснюватися чотирма методами: видуванням, пресуванням, прессовыдуванием або відцентровим литтям. Видування — найбільш надійний спосіб, так як в результаті його формується цілісне, монолітне виріб, а не частини, які потім ще треба буде з’єднувати.

Видування теж буває різним: механізованим, вакуум-видувним, ручним і вільним. Найбільш цінні сувеніри і посуд з кришталю, отримані ручним методом видування, тобто з допомогою склодувній трубки. Вільний спосіб видування (гутенская техніка) являє собою створення кришталевого вироби без виразної форми. Продукція, отримана таким методом, завжди унікальна.

Вся кришталева посуд і сувеніри, вироблені видувним способом, характеризуються тонкістю стінок, особливою прозорістю, незвичністю і неповторністю форм.

Оскільки кришталь — це спочатку дуже м’який матеріал, вся кришталева посуд, як правило, піддається алмазного огранювання. Спочатку вироби обробляються за допомогою поворотних кругів штучного алмазу, потім поліруються кислотами.


Відомі чотири способи обробки кришталевих келихів, ваз і сувенірів: гравірування, ограновування, шліфування, різьблення.

У наш час особливим попитом користується кольоровий кришталь. Для отримання пофарбованої кришталевого посуду під час її виробництва застосовуються різноманітні добавки: кадмій або сполуки золота — для отримання червоного відтінку; кремній — для отримання рожевого кришталю; кобальт — для синього; окис мідь — для придбання кришталем зеленого кольору; оксиди марганцю — для фіолетового.

Кольоровий кришталь виробляється та російськими заводами, але вони поки не можуть скласти гідну конкуренцію кришталевим майстерним міста Севр у Франції. Там випускається знаменитий перлинно-сірий, аметистовий і голубий кришталь.

Асортимент кришталевого посуду


Асортимент посуду з кришталю не так вже різноманітний. З цього матеріалу в основному виготовляють всілякі вази і розетки, глечики з кришками, конфетница і фруктовниці, вази для тістечок і тортів, креманки на ніжках, тарілки, цукорниці, компотниці, селедочниці, салатниці, прибори для спецій, попільнички, серветниці і т. п.

Але, безумовно, найбільш поширеною продукцією з кришталю є посуд для напоїв. Кришталеві бокали, фужери, чарки і стакани застосовуються в самих елітних ресторанах для подачі дорогих вин. Цінителі спиртних напоїв стверджують, що сам смак вина залежить від «правильності келиха». Можливо, це дійсно так, адже гарний кришталевий келих підсилює насолоду під час розпивання спиртного, дозволяє відчути справжній смак і аромат шампанського, вина або коньяку.

Догляд за кришталем


Якщо за кришталевим посудом правильно доглядати, вона прослужить Вам вірою і правдою довгі десятиліття. Правила догляду за кришталем досить прості.

 • Забороняється мити кришталевий посуд гарячою водою, інакше вона помутніє.
 • не Можна чергувати холодну воду з гарячою під час миття кришталевого посуду: від різких температурних перепадів крихкий матеріал може тріснути.
 • Якщо потрібно в кришталевий посуд покласти щось гаряче, треба спочатку поставити її на дерев’яну підставку, щоб посуд не лопнула.
 • не Можна зберігати кришталеві келихи пірамідою (один одним) — знову ж таки з-за крихкості матеріалу.
 • Категорично заборонено мити кришталевий посуд в посудомийній машині.
 • Ні в якому разі не можна ставити кришталевий посуд в духовку або мікрохвильову піч.
 • Для того щоб кришталь залишався прозорим і сяючим, необхідно періодично (не рідше одного разу на місяць) протирати його спиртом, оцтом або розведеною синькою.
 • Витирати кришталевий посуд можна тільки м’якими лляними ганчірками.
 • не Можна чистити кришталь абразивними засобами (порошками, содою). Якщо треба її ретельно промити, зробіть це за допомогою мильної води, розчину синьки або рідкого засобу для миття посуду.
 • Потемнілий кришталь можна почистити сумішшю з крупної солі і оцту або крохмалем.
 • Згідно з народним рецептом, сильно забруднений посуд з кришталю треба замочувати у воду з-під вареної картоплі. Тьмяну кришталевий посуд, згідно все тим же рецептами, можна реанімувати, протерши половинкою картоплини.

Автор статті Анастасія

Дата публікації — 16.06.2011

Короткий опис статті: келихи гусак кришталевий

Джерело: Кришталева посуд. Кришталь, кришталеві келихи, посуд з кришталю, Гусь-Хрустальний, властивості кришталю.

Кришталева посуд. Кришталь, кришталеві келихи, посуд з кришталю, Гусь-Хрустальний, властивості кришталю. Кришталева посуд. Посуд з кришталю була показником розкоші в усі попередні епохи. У часи Середньовіччя багаті люди прикрашали свої столи кришталевими кубками та чашами.

Також ви можете прочитати