Як правильно пити вино? Етикет вживання вина

01.10.2015

Як правильно пити вино?

В легендарній книзі «Камо грядеши» Генрика Сенкевича є геніальна фраза: «Не будь надто наполегливий, пам’ятай, що хороше вино треба пити повільно» .

Так, винний етикет – це правила сервіровки, і температура подачі, і келихи, і супроводжуючі страви, і багато іншого, але головних правил вживання вина три: пийте хороше вино, в правильній компанії і не поспішаючи.

Запам’ятали? Тепер про все інше по порядку.

Як правильно пити вино? Почнемо з того, як подавати вино: кожен сорт вимагає певної температури: насичені червоні вина з високим вмістом танінів, а також десертні і лікерні вина подаються при кімнатній температурі, легкі червоні вина – при температурі від 14 до 16 градусів, легкі білі вина – при температурі близько 12 градусів, а шампанське треба охолодити до 6-7 градусів. Якщо температура вина буде нижче рекомендованої, букет не розкриється, а якщо вище, то аромати змішаються і занадто швидко випаровуватися.

Що до посуду, то вино традиційно п’ють із спеціальних келихів на тонкій ніжці, зроблених з тонкого безбарвного скла, далі все залежить від того, яке вино пити. Витягнуті бокали підійдуть для червоних сухих вин, широкі і відкриті бокали – для напівсолодких. Шампанське та ігристі вина винний етикет наказує пити з вузьких фужерів. Звужуються догори келихи просто створені для кріпленого вина, а невеликі чарки конічної форми – для десертного або лікерного вина. Невелику, нескладна, але дуже розумне правило також свідчить: чим міцніше вино, тим менше повинна бути посуд. До речі, якщо у Вас планується урочистий прийом, запам’ятайте: чарки, келихи і фужери ставлять в ряд або півколом перед кожною тарілкою в тому порядку, в якому будуть подаватися напої.


Якщо звичайні молоді вина можна перелити в графин або глечик, то марочні подаються в пляшках «первозданного» вигляду. Правда, витриманих винах утворюється характерний осад – як подавати вино в такому випадку? Якщо цей осад легко піднімається з дна, то краще акуратно перелити вино в іншу пляшку, а гостям вже доведеться повірити на слово наданої Вами інформації про марку і рік врожаю. Якщо ж осад досить щільний, пляшку обережно ставлять на стіл. Окремої уваги заслуговує процес відкривання пляшки. Фахівці радять відкорковувати біле вино безпосередньо перед вживанням, а ось червоне – не менш, ніж за півгодини до розпивання, тоді воно встигне насититися киснем. Шампанське та ігристі вина, зрозуміло, відкриваються вже за столом. Келих наповнюється вином не більше, ніж на дві третини (а краще від однієї третини до половини): в такому випадку можна «покрутити» напій, оцінити відтінок і вивчити аромат. Пам’ятайте, що вино – це не вода, її не можна пити відразу й великими ковтками. Візьміть келих у руки, насолодіться букетом. Отпейте маленький ковточок і потримайте секунду на задній частині мови, щоб смакові рецептори повністю «розсмакували» напій.


Що подати до вина і з чим краще пити вино – дуже поширені питання. Почнемо з того, коли і яке вино пити. Вирішувати це, звичайно, Вам, але треба пам’ятати, що влітку доречніше на столі будуть виглядати білі столові сухі вина, що володіють певною свіжістю і здатністю втамовувати спрагу. У холодну пору перевага віддається червоним і міцних вин з їх зігріваючою дією. З чим краще пити вино? Кріплені й ароматизовані вина (портвейн, мадера, херес, вермут) є прекрасними аперитивами, які рекомендується подавати перед їжею. Сухі, напівсухі і напівсолодкі вина відмінно підійдуть до овочевих страв. Червоне сухе вино є традиційним супроводом до страв з птиці, телятини, баранини, дичини, а також шашлику, плову і буженини. Білі сухі вина і шампанське добре гармонують із фруктами і сирами. До закусок, легким м’ясних і рибних страв зазвичай подають біле столове вино. До морепродуктів оптимально підійдуть ніжні білі вина без різкої кислотності. З гарячими першими стравами поєднуються портвейн, мадера, херес, марсала. Вина і лікерні десертні, а також солодкі ігристі вина стануть чудовим доповненням до десерту.

Звичайно, це лише приблизні рекомендації щодо того, з чим п’ють вино. Але ось однозначно можна сказати, з чим вина пити не слід: з гострими, занадто жирними стравами, щедро приправленими спеціями, а також з солоними і квашеними продуктами – ось ці головні «вороги» вина не дозволять Вам розпізнати смак і аромат напою. Незважаючи на те, що десерт повинен бути солодшим, ніж вино, важливо не переборщити: солодка їжа в поєднанні з сухим вином змусить Вас кривитися: «Кислятина!», і в даному випадку більш вдалим буде вибір на користь молодого, фруктового, різкого вина. Не узгоджуються з тим, як правильно пити вино, сигарети і взагалі тютюновий дим, приправлені каррі і м’ятою страви, пряні кулінарні аромати, жирні сорти риби і оцет. Незважаючи на те що тону кави, ванілі, шоколаду і кориці часто присутні у винному букеті, самі продукти є не кращими супутниками вина, за винятком, мабуть, деяких кріплених вин.


Жорстких правил і обмежень в тому, що подати до вина, практично немає. Категоричний закон, що пропонує пити червоне вино з м’ясом, а біле – з рибою, скоро стане анахронізмом, який будуть згадувати зі сміхом. Не бійтеся відпускати фантазію на волю і експериментувати! Єдине, що потрібно запам’ятати: чим складніше блюдо, тим більше простого вина воно вимагає, і навпаки: нехитра їжа підходить до найбільш тонким зразкам виноробства. Але головним і, мабуть, навіть єдиним критерій того, з чим п’ють вино, є смакове відповідність. Самі простеньке, недороге і невитримана винце зможе приємно Вас шокувати, загравши новими фарбами, якщо правильно підібрати їжу, яка складе з вином блискучий ансамбль. А саме розкішне колекційне вино здасться Вам огидним, якщо воно не відповідає поданим страви.

Хорошого вина багато не буває, а Бенджамін Дізраелі говорив, що «різноманітність – мати задоволення», тому ідеально подати до столу кілька хороших вин різних видів. В цьому випадку треба запам’ятати, що до їжі подаються аперитиви (це, як ми вже знаємо, портвейни, вермути і так далі), а безпосередньо під час застілля першими подають більш молоді і більш легкі вина, причому білі вина треба подавати перед червоними.

Але, повертаючись до початку нашої розповіді, винний етикет – штука потрібна, а багато чого визначається і тим, яке вино пити, але без затишної обстановки, теплій компанії та гарного настрою задоволення від розпивання вина отримати неможливо.

Короткий опис статті: фужери для вина

Джерело: Як правильно пити вино? Етикет вживання вина

Як правильно пити вино? Етикет вживання вина Як правильно пити вино? В легендарній книзі «Камо грядеши» Генрика Сенкевича є геніальна фраза: «Не будь надто наполегливий, памятай, що хороше вино треба пити повільно» .

Також ви можете прочитати